התמכרות להימורים

מכור להימורים

הקלות הבלתי נסבלת של התמכרות להימורים

התמכרות להימורים היא אחת מסוגי ההתמכרויות הנפוצות, הקשות והמורכבות שיש. תוצאותיה של ההתמכרות להימורים הרסניות הן למהמר והן לסביבתו: קריסה אישית, חברתית וכלכלית, שיידרשו שנים רבות על מנת לצאת ממנה.

בעבר ההימורים לא היו חוקיים – הם התקיימו בחדרים אחוריים וסודיים, ולרוב בחסותם של גורמים עבריינים. נדרש מאמץ לאתר ולהגיע באופן פיסי למקומות הללו, התמכרות להימורים הייתה ברובה המוחלט נחלתם של גברים, בעיקר משולי החברה. כיום בעידן האינטרנט על מנת להמר לא נדרש אפילו לצאת מהבית.

ניתן לחלק את ההימורים לשלושה סוגים עיקריים:

  1. הימורי ספורט – הימורים על תוצאות של משחקים, תחרויות וכדומה
  2. קזינו – הימורים במוסד פיזי או וירטואלי
  3. משחקי מזל – טוטו, לוטו, וינר, הגרלות בתשלום ודומיהם

ההימורים בישראל זמינים כמעט לכולם. השלטונות "הכשירו" חלק מסוגי ההימורים בתמורה לאחוז מסוים מההכנסות, שאמור להיות מושקע חזרה ברווחת הקהילה. כתוצאה מכך גדלה ההתמכרות להימורים באופן דרמטי, והיא כוללת אוכלוסיות רבות ומגוונות שלא היו חשופות לה בעבר.

איך מתמודדים עם התמכרות להימורים?

מניעה, ערנות וזיהוי מוקדם של ההתמכרות, במקביל למתן טיפול מקצועי, עשויים להציל – פשוטו כמשמעו, את המכור ואת בני משפחתו.

מה ההבדל בין "הרגל" ל"התמכרות"?

כיצד ניתן לזהות היכן הגבול שבין הנאה מהימורים מזדמנים או הרגל קבוע למלא לוטו, לבין התמכרות להימורים באופן כרוני?

התמכרות היא תלות בפעולה חוזרת ונשנית, בשימוש בחומרים מסוימים (או חזרה על התנהגות מסוימת), באופן שגורם למשתמש בהם לרגיעה ולהנאה. מניעתם ממנו גורמת לקושי בתפקוד היומי, לחץ נפשי, סממנים פיזיולוגיים כגון: כאבים, רעידות, הקאות, הזעת יתר, וצורך דחוף לחזור עליהם.

הרגל יהפוך להתמכרות אם האדם יגיע למצב של צורך לבצע אותו שוב ושוב, באופן שלא יוכל בלעדיו ושהמניעה ממנו תשפיע עליו באופן גופני או\ונפשי.

הימור הוא פעולה שהתוצאה שלה תלויה – בחלקה או לגמרי, במזל. התמכרות להימורים היא מדרון חלקלק – המכור מקבל ריגוש מעצם ביצוע ההימור, ללא קשר לתוצאה, ואפילו ללא קשר לגובה ההימור. אך על מנת לשמר את הריגושים העזים ואת האדרנלין שהוא חווה כתוצאה מההימור, חייב המתמכר להגדיל כל הזמן את הסכומים ואת הסיכונים שהוא לוקח.

כיצד ניתן לזהות התמכרות להימורים?

אדם המכור להימורים אינו בעל אפיונים בולטים לעין ולעיתים קרובות לא ניתן לדעת על התמכרותו זו עד לשלב מתקדם, בו המתמכר יפסיד סכומי כסף גדולים בהרבה מיכולת ההחזר שלו. המכור משכנע את עצמו (ואת סביבתו) שנדרשת "רק זכייה גדולה אחת" על מנת "להתיישר" ולהחזיר את ההפסדים, אבל בפועל זה כמובן לא קורה.

משפחתו עשויה להתעורר בוקר אחד במקרה הטוב – לחשבון בנק חסום ומוגבל. במקרה הרע – לאסון כלכלי הכולל: חשבונות ריקים, אובדן קורת גג, חובות לבנקים ולנושים מפוקפקים.

ההתמכרות להימורים עשויה להוביל אף לעבריינות: כאשר המהמר מיצה את כל אפשרויות המזומנים שלו הוא עשוי לגנוב מסביבתו חפצים שונים על מנת למכור אותם ולקחת הלוואות על מנת להשיג כסף זמין, להרגיע נושים או לכסות חובות לוחצים.

האם בכל זאת ניתן לזהות התמכרות להימורים בשלב מוקדם יחסית?

כאשר חבר או בן משפחה מפתח נטייה מוגזמת להסתגרות, סובל ממצבי רוח משתנים באופן קיצוני, ממחסור כרוני בכסף, ואולי אף נתון בדיכאון – כל אחת מההתנהגויות הללו חייבת להדליק מייד נורה אדומה המחייבת בדיקה מעמיקה באשר לסיבות ולנסיבות הגורמות להן.

בכל מקרה של התלבטות מומלץ לפנות להתייעצות עם בעלי מקצוע ולא להסתפק בתשובה ש"הכל בסדר".

התמכרות להימורים כסוג של שליטה

מהמר הוא לרוב אדם בעל נטייה לאיבוד שליטה בדחפים שלו ובעל חסך רגשי גדול. בעת ביצוע ההימורים חש המהמר כי מצא פתרון למצוקותיו, ומרגיש שכך מוחזרת לו כביכול השליטה על חייו: הוא זה שמחליט מתי להמר, על איזה סכום, מתי להפסיק וכדומה.

ההתמכרות להימורים קורית באופן מדורג: מהמר אינו מודע לכך שהוא מכור. לדעתו הוא מסוגל להפסיק להמר בכל עת שירצה בכך, אך הרגשת השליטה המזויפת הופכת מהר מאוד לתלות ולאובססיה. אי סיפוק של הדחף להמר יגרום למהמר לריקנות, תסכול ואף לדיכאון.

בעיני המכור הפתרון לכל אלו הוא פשוט: להמר.

מה מבדיל בין מהמר כפייתי לבין אדם הנהנה ומתרגש מזכייה בלוטו, טוטו ודומיהם?

באופן כללי ניתן לומר שיש לשים לב למינון – לסכומים עליהם מהמרים, לתדירות בה נעשים ההימורים ואם ההימור הופך לאובססיה. במקרה של התלבטות מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי.

קל, זמין ומסוכן – מכור להימורים באינטרנט

ההימורים באינטרנט נגישים כמעט לכל אחד. הם נעשים בבית, בפרטיות, בעזרת חיבור פשוט לאינטרנט. לא נדרש להזדהות, לא צריך לצאת מהבית בשעות בעייתיות או לתת הסברים.

ההימורים באינטרנט מהווים בעיה אוניברסלית בהיקפים עצומים: ככל שגדלה החשיפה עולה כמובן גם מספרם של המתמכרים להימורים, המגיעים מתוך אוכלוסיות חדשות שלא היו חשופות להימורים בעבר: נשים, צעירים ובני נוער בגילאים הולכים ויורדים.

יש כיום מודעות גדולה לפשעים שנעשים דרך האינטרנט, כגון פדופיליה ופשעי סייבר שונים, אך נושא ההתמכרות להימורים באינטרנט עדיין אינו מדובר מספיק ואינו נמצא על סדר היום החברתי והפוליטי – כשלב ראשון של ההתמודדות עם התופעה, על אף שהוא צובר תאוצה במהירות גדולה.

כיצד ניתן לטפל בהתמכרות להימורים?

מהמר המצוי בתוך מעגל ההתמכרות שואף כל הזמן לספק את הדחף המיידי שלו להמר, ללא יכולת לחשוב על התוצאות ההרסניות. על מנת לשבור את המעגל נדרשת מודעות לכך שהוא אינו מסוגל להפסיק להמר, שהוא אכן מכור ושאין לו שליטה על זה.

המודעות של המהמר ושל סביבתו, היא שלב ראשון והיא חייבת להיות מלווה בפנייה לטיפול מקצועי בהתמכרות להימורים.

הטיפול יסייע למכור לשלוט טוב יותר בדחפים שלו להמר, וייתן למהמר מענה לחסך הרגשי באופן שאינו מגיע בצורת שיאים רגעיים, אלא באופן מתון ולאורך זמן.

שיטות טיפול נהוגות במהמרים

  • טיפול פסיכותרפי ע"י פסיכיאטר מומחה
  • טיפולים המיועדים ללמד את המהמר לזהות את הדחף להמר ולהתגבר עליו
  • CBT – קוגנטיבי התנהגותי, במטרה לשנות את דפוסי החשיבה המזיקים
  • מיינדפולנס – לימוד מודעות קשובה, ללא שיפוטיות, על מנת ליצור שינוי
  • השתתפות פעילה בקבוצת תמיכה של מכורים להימורים "מהמרים אנונימיים"
  • גמילה מהימורים
  • טיפול תרופתי – אם נדרש

שילוב של מספר שיטות הנותנות מענה בפן הרגשי ומסייעות לזהות ולשלוט בדחף להמר, נותן תוצאות טובות וכלים לצאת ממעגל ההתמכרות להימורים. במקביל, מתן טיפול ותמיכה גם למשפחת המהמר תאפשר ריפוי עמוק ומהיר יותר.

יציאה ממעגל ההתמכרות להימורים בחזרה לחיים

בדומה לרוב סוגי ההתמכרויות, התמכרות להימורים עשויה לגרום להרס של המתמכרים, אך בשונה מהן זוהי התמכרות בעלת השלכות קשות עד בלתי הפיכות גם על סביבתו הקרובה של המהמר – על בני משפחתו וחבריו.

מכורים להימורים חיים בלחץ ובחרדה מפני נושים, בנקים ומפני גילוי של סביבתם הקרובה. הזמן היחיד שהם רגועים ומרוצים זה בעת שהם מהמרים.

אכפתיות, תשומת לב ואפס סובלנות של חברים ומשפחה כלפי התנהלותו של המהמר תאפשר להפנותו לטיפול גמילה מהתמכרות להימורים, אולי אף בטרם ידרדר להרס ולפשע. הטיפול נועד לגמול לגמרי מהימורים, לשנות את אורח החיים של המהמר ולהחזירו לצורת חיים נורמטיבית.

המצב הקיים בו הנגישות וההתמכרות להימורים קלה כיום יותר מאי פעם, מחייב מחשבה מחודשת ויצירתית, תוך היערכות משולבת של כל הגורמים המתאימים, כולל ברמה מדינית וקהילתית, על מנת לקבוע מדיניות – ולאכוף אותה, לפני שיהיה מאוחר מדי.

דילוג לתוכן